Jak przygotować się do zawodów pływackich: Najważniejszy przewodnik

Przygotowanie do zawodów pływackich może być zupełnie inne niż trening do nich. Zamiast martwić się o technikę i ćwiczenia, skupiasz się na tym, by w odpowiednim momencie być w jak najlepszej kondycji fizycznej. Oznacza to ograniczenie węglowodanów, zwiększenie wytrzymałości dzięki dużej ilości ćwiczeń cardio i jak najczęstsze ćwiczenia w kostiumie pływackim przed lustrem. Jednak w przeciwieństwie do większości dyscyplin sportowych, w których sportowcy przygotowują się do zawodów, ćwicząc swoje umiejętności w kółko, aż do osiągnięcia perfekcji, pływacy muszą przyjąć inne podejście, aby rywalizować na najwyższym poziomie. A ponieważ prawie wszyscy pływacy wyczynowi trenują pięć dni w tygodniu, najważniejszym czynnikiem jest odpoczynek i regeneracja. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem wyczynowym, może się to wydawać zdroworozsądkowe, ale nie każdy sportowiec stosuje je konsekwentnie.

Znaczenie odpoczynku i regeneracji

Odpoczynek i regeneracja są niezbędne dla pływaków, by zapobiegać kontuzjom i osiągać jak najlepsze wyniki. Większość pływaków wyczynowych musi dopasować swój trening do bardzo konkretnego harmonogramu. Na przykład, jeśli trenujesz pięć dni w tygodniu i każdego dnia ćwiczysz po dwie godziny, powinieneś odpoczywać pięć dni między kolejnymi sesjami treningowymi. Jednak ilość potrzebnego odpoczynku może się różnić w zależności od intensywności treningów i obciążenia organizmu.

Dlatego należy zawsze słuchać swojego organizmu i nauczyć się rozpoznawać oznaki przetrenowania. Choć większość poważnych pływaków musi pogodzić szkołę, przyjaciół i rodzinę z treningiem, ważne jest, aby rozpoznać różnicę między zmęczeniem a przetrenowaniem. Zmęczenie to przejściowe uczucie, które można przezwyciężyć, wysypiając się i ograniczając trening.

Węglowodany a zawody pływackie

Pierwszą rzeczą, o której wielu pływaków zaczyna myśleć, gdy zbliżają się zawody, jest ilość spożywanych węglowodanów. Dzieje się tak dlatego, że diety wysokowęglowodanowe są uważane za niezbędne dla pływaków wyczynowych, zwłaszcza gdy starają się oni zmaksymalizować swoje wyniki w wodzie. Aby zrozumieć, dlaczego pływacy wyczynowi spożywają więcej węglowodanów niż inni sportowcy, musisz najpierw zrozumieć, jak organizm wykorzystuje energię i rozkłada węglowodany, tłuszcze i białka.

Organizm przechowuje wszystkie trzy składniki odżywcze w formie energii, ale węglowodany są najłatwiej dostępnym źródłem. Tłuszcze i białka są również źródłem energii i mogą być rozkładane, ale organizm potrzebuje na to więcej czasu. Dlatego większości pływaków zaleca się zwiększenie spożycia węglowodanów w tygodniach i dniach poprzedzających zawody, kiedy ich organizm chętniej wykorzystuje węglowodany jako źródło energii zamiast tłuszczów i białek.